Calpe

Calpe jest miastem o bogatej historii i kulturze a jej strategiczne położenie na wybrzeżu przyciągalo od wiekow wielu podróżnikow i osadników.

W licznych wykopaliskach w miescie znaleziono szczatki plemion iberyjskich, co wskazuje na fakt ze tereny te byly zamieszkane od wielu wiekow. Za czaow panawania Rzymskiego, osadnicy założyli tu kolonię zamożnych, których podstawowa działalnościa byla produkcja suszonych, solonych ryb. Pozniej, Maurowie i chrześcijanie żyli sielankowo w zgodzie i pokoju do czasu ataku piratów podczas 14-17 wieku. Pokój w regionie w 18 wieku pozwolil Calpe, na odbudowe i przeksztalcenie sie w rejon turystyczny. Zwiedzanie dobrze jest zaczac od zabytkowego centrum miasta. Stare mury miejskie i kościół znany jako Plaza Vieja maja wiele do powiedzenia. Kościół jest jedynym zachowanym przykładem architektury gotyckiej Mudejar w Walencji. Obok nowoczesnego Paseo Maritimo niedawno zostaly odkryte pozostałości rzymskich willi, stanowiących część przetwórni ryb, znany jako Banys de la Reina (Laznia Krolewka). Siegajac wzrokiem poza wąwóz Mascarat zobaczymy ruiny zamku Maurów i cały lokalny krajobraz wraz z typowymi domkami ‘rui-rau’ posiadajacymi lukowe tarasy sluzace do wysuszania rdzynek.

W centrum miasta znajdziemy również bardzo okazale Muzeum Archeologiczne i Muzeum Fiesty.

Calpe posiada znakomity i zarazem nowoczesny port, kontrastujacy ze starym portem rybackim zaraz obok. Można skorzystac z przejażdżki lodzia wokol skal i dostac sie do pobliskiego kurortu Benidorm.

W Porcie znajduje sie klub żeglarski obiekty i szkolki windsurfingu, jazdy na nartach wodnych i wielu innych. Jeśli natomiast masz ochote na wspinaczke po skalkach, to gorka Ifach oferuje wspinanie przygody. Jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie lokalnej linii brzegowej jest udac sie w przejazdzke koleja wąskotorowa, która biegnie od Alicante do Denia, zatrzymując się w Calpe.

Calpe posiada wiele centrów informacji turystycznej, z których wszystkie są bardzo dobrze wyposazone i dostarcza Państwu informacji na temat całego regionu.