Almoradi

Almoradi jest to miejscowość i zarazem gmina w Hiszpanii. Położona na południe od prowincji Alicante, w dzielnicy Vega Baja del Segura. Miasto liczy przeszlo 18 tys. mieszkańców.

Jej centralne położenie geograficzne w regionie, określa się często "sercem” Vega Baja.

Graniczy u brzegów rzeki Segura, która przebiega nieco ponad kilometr od centrum. Miasto ma znaczenie handlowe i jest znane jest z produkcji mebli i produktów ogrodniczych doskonałej jakości. Almoradi znajduje się zaledwie 15 minut drogi od wybrzeża Guardamar, o długich, piaszczystych plażach, z wydmami i lasami sosnowymi.

Siatka ulic jest bardzo regularna, z powodu trzęsienia ziemi z marca 1829, które całkowicie zniszczyło miasto Almoradi. Plan opracowany przez inżyniera Larramendi, krótko po katastrofie, obejmował bardzo uporządkowane zabudowania i drogi. Ponadto, ponieważ w wyniku trzęsienia ziemi większość domów została zniszczona, projekt Larramendi wprowadzone absolutny wymóg szerokich przestronnych specjalnie przygotowanych dróg dla zapewnienia bezpieczeństwa w przypadku kolejnego trzęsienia ziemi. Wśród najważniejszych obiektów, które zostało uratowanych, znajduje się Kościół pochodzący z XVII wieku. Wciąż istnieją także inne zabytkowe budowle, takie jak kościół świętego Andrzeja, zbudowany w tym samym miejscu, co jego poprzednik.

Legenda głosi, że Almoradi zostało ufundowane przez króla Brigo w roku 1196 pne, i nosiło nazwę Amarionados. Z biegiem czasu zostało zajęte przez Wizygotów, a później przez muzułmanów (którym zawdzięcza obecną nazwę, która to oznacza "moja wola i pragnienie”.